Najważniejszy jest pomysł na własny biznes. Jeśli już uda się trafnie określić własne umiejętności i możliwości, można przystąpić do realizacji pomysłu na własną firmę.
Pierwszym krokiem, który powinno się wykonać, to zastanowić się, czy samemu czujemy się na siłach w załatwianiu formalności urzędowych, czy jednak warto byłoby skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej.
Jeżeli prowadzona będzie uproszczona księgowość w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej samo ewidencjonowanie przychodów nie będzie większym problemem. Jednakże już obliczenie podatku z uwzględnieniem zapłaty składek ZUS może sprawić niewielki problem. Decydując się na formę uproszczoną, jaką jest ryczałt należy mieć świadomość, iż pomimo korzystnych stawek opodatkowania (od kilku procent), odstępuje się od możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów, które – szczególnie w początkowej fazie rozwoju firmy – mogą być spore, a niejednokrotnie przekraczać przychody. Ryczałt nie jest dostępny dla wszystkich rodzajów działalności. Często nie pamięta się, lub nie jest się świadomym tego, iż decydując się na rozliczenia w formie ryczałtu, rezygnuje się z możliwości skorzystania z przywilejów, które są dostępne przy rozliczaniu na zasadach ogólnych, jak np. ulga na dzieci, czy wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Dużym atutem tej metody jest łatwość rozliczania podatku, jak również niewielkie stawki oprocentowania, które, jeżeli nie planuje się większych zakupów dotyczących prowadzonej działalności, mogą okazać się bardzo korzystne.
Decydując się na trochę bardziej skomplikowaną metodę obliczania podatku i prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, należy dokonać wyboru opodatkowania z dwóch możliwych opcji: opodatkowania na zasadach ogólnych (dwie stawki podatku – do kwoty dochodu 85.528,00 zł jest to stawka 18%, a od nadwyżki powyżej tej kwoty podatek wynosi 32%) lub podatkiem liniowym – bez względu na wysokość dochodów podatek wynosi 19%. Opłacalność podatku liniowego rozpoczyna się od dochodu w wysokości mniej więcej 99-100 tys. złotych. Podatek liniowy, podobnie jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pozbawia podatnika wszelkich ulg – wspólnego rozliczenia z małżonkiem, rozliczenia samotnego rodzica czy też ulgi na dzieci. Spodziewając się dużych kosztów np. na zakup towarów czy inwestycji w środki trwałe, warto zdecydować się na tę trochę bardziej skomplikowaną metodę rozliczania podatków. Jeżeli działalność w początkowej fazie rozwoju przyniesie stratę, można ją rozliczyć przez kolejnych 5 lat w rozliczeniu podatków – zakładając, że firma nadal będzie funkcjonować – więc nakłady nie przepadają z końcem roku.
Jeżeli będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1. Można to zrobić poprzez stronę internetową www.firma.gov.pl lub udać się osobiście do Urzędu Miasta lub Gminy. Jednakże wypełnienie formularza za pomocą internetu nie jest formą wystarczającą do założenia działalności gospodarczej. Po wypełnieniu wniosku przez internet należy w ciągu 7 dni udać się do najbliższego Urzędu Miasta lub Gminy w celu potwierdzenia złożenia wniosku i podpisania go. W efekcie końcowym zostanie nadany NIP i REGON dla firmy (przy jednoosobowej działalności gospodarczej NIP będzie taki sam, jak został nadany podatnikowi wcześniej jako osobie fizycznej).
W przypadku, gdy powstaje obowiązek lub też osoba zakładająca działalność dobrowolnie chce zostać płatnikiem podatku VAT, należy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R oraz uiścić 170,00 zł opłaty skarbowej. Większość nowych przedsiębiorstw może skorzystać z limitu, który zwalnia z obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT do momentu jego przekroczenia.
Kolejnym krokiem, na który Ustawodawca dał 7 dni od daty rozpoczęcia działalności, jest złożenie informacji o powstaniu obowiązku opłacania składek do ZUS. Przeznaczone są do tego dwa formularze: ZUS ZUA – jeżeli działalność jest jedynym źródłem utrzymania lub ZUS ZZA – w momencie, gdy tych źródeł jest więcej, a przychód z jednego z nich przekracza poziom najniżej pensji krajowej.
Ostatnie kroki – chociaż niekonieczne do prawidłowego funkcjonowania firmy – to wyrobienie pieczątki i założenia konta firmowego. Tutaj istnieje dowolność: można założyć jeden rachunek bankowy, a może ich być kilka czy kilkanaście, wszystko zależy od specyfiki prowadzonej działalności. Należy jednakże mieć na uwadze fakt, iż w ciągu 7 dni od założenia rachunków bankowych należy o tym poinformować Urzędy, wypełniając formularz CEIDG-1.
Obsługiwane miasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Kartuzy, Żukowo, Borkowo, Chwaszczyno i okolice.